Balíčky s překlady k rozšířením pro Joomla 1.6, 1.7 a 2.5, které si běžně stahujete, jsou v drtivé většině špatně udělané.  Část z nich je v nových instalačních balíčcích, kliknete a z velké části fungují. Zbytek překladů (autor zpravidla neumí vytvořit instalaci) se aplikuje jako patch a provoz je bez problémů.

Problém vidím u instalačních balíčků, vše se tváří normálně, když si je prohlédnete jsou všechny dělané více-méně podle oficiálního návodu Making a Language Pack for Joomla 1.6 po jejich instalaci vše funguje... ale když se podíváte do Správce rozšíření: Správa - Jazyk, zde nepřibudou další překlady, jak předpokládáte, ale hlavní překlady pro Joomlu (např. Czech (Čeština) Správcovská část a Czech (Čeština) Uživatelská část) jsou nahrazeny právě nainstalovanými jazyky (Czech) k rozšíření.

Nic se neděje, můžete vesele instalovat překlady pro další rozšíření, pouze vždy dojde k tomuto "nahrazení" naposledy instalovaného, novějším ve Správce rozšíření: Správa - Jazyk. A ve Správce rozšíření: Správa - Balíček vám přibude k ostatním balíček překladu rozšíření. Pokud si nesrovnalostí náhodou všimnete, mávnete nad tím rukou. Vždyť všechno funguje, tak co.

Peklo vypukne v okamžiku, kdy se rozhodnete odinstalovat jazykový balíček rozšíření. Pokud je jazyk balíčku shodný s výchozím jazykem Joomly, jste varováni, že odinstalaci nelze provést. Pokud se nejedná o výchozí jazyk, je bez pardonu smazána celá složka s překlady (en-GB, cs-CZ,...), přijdete tedy kompletně o vše. A je jedno, zda odinstalaci chcete provést, jako odinstalaci překladu rozšíření typu balíček, nebo jazyk.

Je to chyba Joomly? Nebo jen mé instalace? Jak by měla opravdu vypadat funkční instalace jazykového balíčku pro rozšíření Joomly 1.6, 1.7, 2.5?

Rozhodně ne podle vzoru Making a Language Pack for Joomla 1.6! Tento typ instalace je určen, podle toho jak pracuje, pro jazykové verze Joomly samotné. Tedy pro potřeby národních překladatelských týmů.

Bezproblémově lze vytvořit instalaci jazykových balíčků rozšíření, pokud zvolíte typ file. Odpadnou výše uvedené problémy, napsání instalačního skriptu je výrazně jednodušší a hlavně tento typ instalace poskytuje obrovskou svobodu. Balíček typu file nemusí obsahovat jen soubory překladu, ale třeba i přeložené soubory komponenty, skripty komponenty, nebo obrázky. A kdysi komplikovanou záležitost s kompletním překladem některých špatně přeložitelných rozšíření, zvládnete při instalaci jedním vrzem.