Total commander

Total Commander je skvělý správce souborů a vzhledem k tomu, že jsem jeho letitý uživatel (legální licenci na TC, tehdy WC jsem měl dřív než na Windows), mě vždycky nadzvedávají ze židle prohlášení o jeho nepoužitelnosti a nebezpečnosti. Zpravidla v souvislosti s vestavěným FTP klientem.

Léta omílané polopravdy se týkají nezabezpečeného ukládání hesel a špatného přenosu souborů přes FTP. O co vlastně jde?

Na TC se pro jeho masovou rozšířenost před lety zaměřili vykradači hesel a využili jeho tehdejší slabiny. Z počítače vám byly z nezabezpečeného souboru zcizeny uložené přístupové údaje k vašim FTP účtům. Následně docházelo k napadení vašich webových stránek a jejich obsah byl nahrazen cizím. V případě "špatně" přenesených souborů se jedná o nesprávně použité nastavení při FTP přenosu: Převést názvy souborů na malá písmena.

Nové verze TC ukládají hesla šifrovaně za použití jednoho hlavního hesla. Pokud je uživatel lempl a šifrování nepoužívá, není to vina TC.

Pokud jste kdykoli v minulosti používali uložení hesel na FTP na starých verzích TC, nebo jste je neměli zašifrovány a ochráněny heslem, ZMĚŇTE JE! Nikdy nevíte zda již nebyla ukradena a neleží v nějaké databázi. Jednou na ně řada dojde a vy se pak budete divit, co vám ze stránek zbylo!

U problému s převodem názvů na malá písmena je chyba vždy na straně uživatele. Funkci musí totiž zapnout, implicitně je vypnutá.

Je třeba ovšem říct, že zaškrtnout nechtěně tuto diskutovanou volbu "Převést názvy souborů na malá písmena" je neuvěřitelně snadné. V potvrzovacím dialogovém okně přenosu ji dělí od tlačítka OK, nebo Storno pouhé 3-4 pixely. Malé "netrefení se" myší pak způsobí nemalé problémy a nemusíte si ani všimnout, že máte přejmenování aktivní. Nejjistější je používat manager za pomoci klávesových zkratek, ale to dnes dělá (a hlavně umí) málokdo.

Problém je tedy u uživatelů, ne v programu samotném...