Nebojte, nebudu vás trápit vzevrubným popisem instalačního wizzarda, jak bývá všude zvykem. Pokud opravdu potřebujete manuál k několika málo jednoduchým krokům, do instalace se raději vůbec nepouštějte.

Obvykle podobné popisy začínají: ...založte si databázi ... a nakopírujte soubory přes FTP na web... Jak si založit databázi, na to univerzální návod neexistuje. Každý hosting má toto řešené trochu jinak. Zato banální a každému jasné nakopírování souborů a složek na web, může být obrovským problémem.

Na prvním nakopírování systémových souborů velmi záleží. Jakékoli chyby se vám mohou kdykoli v budoucnu vymstít. Nepomůže vám ani přesvědčení, že váš dokonalý FTP klient zvládá opakování chybných přenosů, vaše spojení je superrychlé a webhosting dokonalý.

Přitom řešení je jednoduché: instalační a aktualizační balíčky, kopírujte přes FTP vždy jako originální ZIP.

Proč? Nahrání na server bude vždy mnohonásobně rychlejší. Zaručeně zabráníte chybám, jako jsou poškozené či chybějící soubory a změna velikosti písmen názvů souborů. Na leckterém webhostingu odpadnou i problémy s vlastnictvím složek a souborů. A to platí pro všechny verze Joomly, jak pro prvotní instalaci, tak i následné aktualizace (hlavně Joomla 1.0 a 1.5).

Pokud nevíte, jak na serveru nahraný ZIP rozbalit, pročtěte si o postupu článek Jak rozbalit nahraný ZIP na serveru.