Přátelské URL v Joomla

Přátelské URL (Search Engine Friendly URLs) v Joomla! byly vždy pro některé uživatele malou noční můrou. Historicky nebylo vždy možné, aby vypadaly tak jak uživatel chtěl nebo jak by vypadat měly. Pak nezbývalo, než sáhnout po rozšíření třetích stran (JomSEF, sh404SEF,...).

Od verze Joomla 3 toto již není nutné, tedy alespoň pro weby, které nevyužívají některá další rozšíření.

Vývoj webu a Přátelské URL

Kombinace vytváření stránek a zapnuté Přátelské URL nešla nikdy dohromady. Způsobuje spoustu problémů a to nejen začínajícím uživatelům.

Po instalaci Joomly tedy přejděte do Globální nastavení - záložka Web - Nastavení SEO a položku Přátelské URL nastavte na NE.

V adresním řádku se vám sice budou objevovat "ošklivé" adresy ve formátu například:  index.php?option=com_content&view=article&id=1:vitejte-v-joomla&catid=1:novinky&Itemid=50, ale nevšímejte si toho. A pokud budete potřebovat adresy třeba zkopírovat a někam vložit, použijte právě tyto.

Zapnutí Přátelských URL má být jedním z posledních kroků při vytváření stránek. Nechte si to tedy až na okamžik, kdy jsou stránky dokončené a umístěné na serveru, kde budou provozovány!

Zprovoznění Přátelských URL

V Joomle můžete mít vytvářené URL ve čtyřech různých tvarech podle vašeho nastavení. Je zbytečné si komplikovat život nějakými polovičatými pokusy a je lépe přejít rovnout k tomu nejlepšímu, co můžete z Joomly dostat.

A aby vám všechno fungovalo je nutné, aby váš hosting umožňoval použití souboru .htaccess a mod_rewrite (Apache) nebo web.config a IIS URL Rewrite Modul (IIS 7).

Vytvoření souboru .htaccess

V kořenové složce Joomly naleznete soubor htaccess.txt, ten je nutné nejprve pomocí FTP manageru přejmenovat na .htaccess. Pak je většinou potřeba trochu poladit některé jeho řádky. Zpravidla stačí zakomentovat nebo odkomentovat (na začátku řádku přidat nebo ubrat #, v různých kombinacích):

  • Options +FollowSymlinks
  • RewriteBase /

Úprava se liší podle použitého hostingu. Případným pokusům a odlaďování nastavení .htaccess se můžete vyhnout tím, že se podíváte na Znalostní bázi, FAQ nebo různá fóra, kde se určitě už někdy stejný problém řešil pro váš konkrétní hosting.

V praxi bývá nejčastější variantou u českých hostingů odkomentování RewriteBase / , nebo odkomentování RewriteBase / a zakomentování Options +FollowSymlinks.

Zapnutí Přátelských URL

V administraci Joomly přejděte do Globální nastavení - záložka Web - Nastavení SEO a nastavte:

  • Přátelské URL ANO - volba zapne vytváření výchozích SEF URL (i bez .htaccess)
  • Použít přepis URL ANO - volba zapne vytváření vylepšených SEF URL s .htaccess
  • Přidat k URL příponu NE
  • Unicode aliasy NE

Po zapnutí je možné stránky prohlédnout a vyzkoušet, zda nově vytvářené odkazy fungují. Adresy by se měly objevovat v vylepšeném formátu například: 1-novinky/1-vitejte-v-joomla.

Když se při procházení položek menu začnou objevovat chyby HTTP 500, 404,... hledejte chybu v nastavení .htaccess.

Odstranění ID z URL adresy

ID v URL adresy má sice své opodstatnění, ale působí přinejmenším rušivě až neprofesionálně. Vypnout jeho zobrazení můžete pro následující komponenty Joomly:

  • Kategorie: Možnosti - záložka Integrace - Adresa URL směrování nastavte na Experimetální
  • Články: Možnosti - záložka Integrace - Adresa URL směrování nastavte na Experimetální
  • Uživatelé: Možnosti - záložka Integrace - Adresa URL směrování nastavte na Experimetální

Adresy by se měly objevovat v vylepšeném formátu bez ID, například: novinky/vitejte-v-joomla.

Přátelské URL v rozšířeních třetích stran

Nastavení Přátelských URL se nemusí projevit u rozšíření třetích stran. Pro doladění je nutné projít konfiguraci doinstalovaných komponent událostí, fotogalerií, shopů,... V nastavení jednotlivých komponent pak hledejte parametry týkající se vytváření URL (Použít nový systém URL, ID kategorie v URL, Zkrátit SEF URL,...) a nastavte je tak, aby vám co nejlépe vyhovovaly.

Poznámky

Po dokončení nastavení a zprovoznění SEF URL v Joomle můžete vygenerovat nový soubor sitemap a spustit stránky do ostrého provozu.

Vylepšit si tímto způsobem můžete samozřejmě i adresy URL na stávajících stránkách, které provozujete. Jen je třeba pamatovat, že pokud jste už měli Přátelské URL třeba částečně zapnuté, je třeba nastavit i přesměrování URL ve starém formátu na nové. Pro tento účel lze využít jak soubor .htaccess (zkušenější uživatelé, méně komplikované weby) tak i komponenta Přesměrování (běžní uživatelé, komplikované a rozsáhlé weby), která je součástí Jomly.